Aranżując nowoczesne mieszkanie, w pewnym momencie stajemy zwykle przed dylematem: czy powinniśmy postawić na klasyczne dekoracje okienne, w postaci firan i zasłon, czy też może zainteresować się roletkami okiennymi? Ta druga opcja to niewątpliwie bardziej nowoczesne rozwiązanie wśród współczesnych rodzajów dekoracji stosowanych na okna. Ponadto na rynku wyróżniamy tak zwaną automatykę okienną pod postacią karniszy elektrycznych, lecz my pozostańmy przy manualnym karniszu sufitowym!

Jakie zasłony wybrać na okno w salonie?

Jeżeli faktycznie rozważamy zakup zasłon do salonu, to powinniśmy zwrócić uwagę na styl aranżacji, który będzie w nim dominował. Wielu osobom bowiem łatwo jest stwierdzić, że będzie to styl nowoczesny. Niestety! Nawet w ramach stylu nowoczesnego istnieją specyficzne szkoły, jak choćby styl minimalistyczny, styl loftowy, skandynawski czy też wreszcie wystrój w stylu boho. Występują one również w wielu odmianach, co w praktyce oznacza, że nasza aranżacja okna uzależniona będzie od całokształtu wyposażenia i od zakupionych mebli. Musi to być „rozwiązanie uszyte na miarę”. Upraszczając jednak, można chyba zwrócić uwagę, że dobrze skrojone zasłony i firany okienne najpiękniej będą prezentowały się we wnętrzach o nieco bardziej bogatym wystroju. Dla nas zaś oznacza to np. wykorzystanie zasłon do skandynawskiego salonu, firan do minimalistycznej kuchni, czy kotar do sypialni boho!

W tle, za żaluzjami, widoczna jest bogato haftowana lniana firanka.

Jakie tkaniny warto wykorzystać do uszycia firan na miarę okna?

Szyjąc firany, jeżeli już zdecydowaliśmy się na połączenie dwóch rodzajów dekoracji, warto będzie zacząć od klasyki. Zarówno lniane firanki okienne, jak i zasłony z lnu są uniwersalnym produktem, doskonałym i do domu, i do firmy! Możemy powiesić je na okna na taras, możemy też wykorzystać jako zasłony hotelowe. Drugim popularnym wyborem są firanki na miarę typu linen look, czyli imitujące wygląd lnu, lecz prawie wcale niemnące się. Woal natomiast wyróżnia bardzo specyficzna właściwość, otóż genialnie zdaje on egzamin w roli tkaniny na ozdobne przesłony okienne, takie do najbardziej eleganckich aranżacji salonów, jest to niewątpliwie wielka zasługa jego bardzo delikatnej  powierzchni, zatem godzien jest uwagi przy wyborze tkaniny na firanki okienne!

Kilka słów o karniszach do firan i zasłon

We wstępie wspomniano już dwa rodzaje karniszy sufitowych, te manualne i automatyczne.  O ile szynę ks zna chyba każdy, to karnisz elektryczny może już wymagać nieco przybliżenia. Otóż wchodzi on w skład szeroko pojmowanej automatyki okiennej, czyli takiej korzystającej z wbudowanego automatycznego napędu. W praktyce, używając karnisza elektrycznego do zasłony lub firan w pokoju gościnnym, mamy prawo spodziewać się dużej wygody. Wszak wystarczy tylko przełączyć przycisk, a wykonana na zamówienie zasłona elektryczna sama przyjmie odpowiednią pozycję na naszym oknie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?