Ilość chwastów z którymi mogą zetknąć się plantatorzy na terenie naszego kraju jest bardzo duża.
Różnice pomiędzy nimi są znaczące i dotyczą zarówno fundamentalnie istotnej kwestii, to znaczy wpływu chwastów na rozwój samych upraw – jak i również ich zagęszczenia bądź też okresów wzrostów w ciągu roku.
Cechy i znaczenie życicy trwałej dla uprawy
Jednym z chwastów jest życica trwała, która może osiągnąć nawet do 60 cm. Jej cechą szczególną jest system korzeni, które w przypadku tej rośliny jest bardzo rozwinięte. Roślina ta skutecznie zawiera składniki odżywcze którymi w innym przypadku mogłyby odżywiać się plony naszych upraw, dlatego też stanowi on duże zagrożenie. Źdźbła rośliny uniesione są ku górze, zaś na ich końcach obecne są kłosy. Okres wzrostu tej rośliny przypada na okres od wiosny do jesieni. Chwast ten można spotkać często, jakkolwiek zdecydowanie najczęściej zetknąć się z nim będziemy mogli na uprawach zboża czy roślin okopowych. Istnieją środki zaradcze na perspektywę pojawienia się tego chwastu na naszej uprawie jednak mowa jest tutaj o oprysku chemicznym. Tylko takie rozwiązanie pozwoli nam skutecznie rozwiązać problem związany z jej obecnością. Lepiej jednak będzie zdecydowanie zastosować podobne rozwiązanie aniżeli biernie oczekiwać na to aż rozrost i ekspansja tego chwastu doprowadzi do zniszczenia całej naszej uprawy nad której opieką pochylaliśmy się od dawna.
Zagrożeń tego rodzaju nie wolno ignorować, gdyż mogą one zrujnować potencjał całej uprawy. Gdy na naszych polach zagościła życica trwała to z pewnością należy zainteresować się odpowiedziami na pytania jej dotyczące znajdujące się w fachowej literaturze. Za jej sprawą z pewnością będziemy mogli uporać się z niedogodnościami jakie wiążą się z jej obecnością, jakkolwiek jednak należy tego dokonać odpowiednio wcześnie. W tej sferze zwlekanie z pewnością nie pomoże nam uzyskać satysfakcjonujących rezultatów z naszej pracy, dlatego warto zareagować możliwie jak najwcześniej na chwasty.