Podczas remontów współczesnych mieszkań lub domów coraz częściej wraca się do rozwiązań, które, zdaniem wielu osób, lata swojej świetności mają już dawno za sobą. Mimo to ich wykorzystanie potrafi nadać wnętrzu niespotykanego charakteru i przyciągnąć zaciekawione spojrzenia wielu gości. Jednym z takich rozwiązań jest sztukateria, która w ostatnim czasie staje się coraz ciekawszą ozdobą różnych pomieszczeń.

Dlaczego warto zdecydować się na sztukaterię?

Kilkanaście lat temu ludzie bardzo chętnie ozdabiali swoje ściany i sufity gipsową sztukaterią, która zazwyczaj tworzyła na nich bardzo bogate zdobienia. Z czasem zaczęła jednak być postrzegana jako staromodny element, który zamiast dodawać elegancji, czynił wnętrze zbyt krzykliwym. Mimo to coś sprawiło, że kilka lat temu sztukateria znów wróciła do łask, choć pojawiła się w nieco odmienionej formie. Nowy sposób jej wykorzystania nie ma nic wspólnego z przesadnie kwiecistym wystrojem. Wręcz przeciwnie – poprawnie użyta sztukateria podkreśla charakter wnętrza i czyni je głębszym. Z tego powodu świetnie sprawdzi się zarówno przy stylach minimalistycznych, jak i w towarzystwie tych, które są pełne zdobień.

 

Jaką sztukaterię wybrać?

Choć w minionych latach przy remontach wykorzystywano tylko sztukaterię gipsową, obecnie coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania. Głównym powodem jest wysoka cena oraz trudność montażu. Bardziej popularne stają się ozdoby wykonane z poliuretanu i styropianu. Warto także wspomnieć, że sztukateria wcale nie musi być biała. Można ją malować na dowolny kolor, co często jest świetnym elementem przełamania wielu pomieszczeń.

Jeśli Twoim marzeniem jest sztukateria mardom sklep posiada szeroką ofertę różnego rodzaju listew lub rozet, które są dobre jakościowo i łatwe w montażu. Dzięki zakupom w sprawdzonym punkcie zminimalizujesz ryzyko, że zaledwie po kilku latach konieczny będzie kolejny remont. Co więcej, przed wykonaniem wstępnego projektu domu, warto odwiedzić kilka sklepów, żeby zobaczyć, jak różne rodzaje sztukaterii wyglądają w rzeczywistości. Choć wiele osób jeszcze o tym nie wie, współcześnie produkowane listwy pozwalają zamontować dodatkowe oświetlenie, które nie będzie się zbyt rzucało w oczy, ale za to stworzy niepowtarzalny efekt.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są także listwy z piękną ornamentacją. Świetnie sprawdzą się przede wszystkim w pomieszczeniach w dawnym stylu, ale należy uważać, żeby nie przesadzić z ich ilością. Z tego powodu warto przedyskutować końcowy projekt z doświadczonym architektem, który pomoże w wizualizacji całego efektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?