Kraków, polska stolica kultury.

Kraków, miasto bardzo mocno związane z sztuką. Liczne detale architektoniczne, piękne kamienice i ciekawe legendy. Miasto tętniące życiem do wczesnych godziny porannych.
Słynny Wawel, Sukiennice czy Opera. To tylko nieliczne atrakcje, które warto zwiedzić będąc w Krakowie.

Pierwsze wzmianki o Krakowie pojawiły się między rokiem 876 a 879, kiedy książę wielkomorawski Światopełk zajął teren, nazwany w późniejszym okresie Wielkopolską. Kolejną datą, mogącą oszacować początek miasta Kraków, jest rok 955 i wprowadzenie tak zwanych rządów czeskich przez Bolesława Okrutnego, natomiast w 965 roku, z relacji kordobańskiego kupca Ibrahima ibn Jakuba wynika, że ówczesne miasto, było bogatym grodem, leżącym na skrzyżowaniu szlaków handlowych, otoczonym lasem.
Kraków jako pierwsze miasto w Europie, zostało wpisane na listę UNESCO w 1978 roku.

Co warto wiedzieć na temat Krakowa:

– Kraków jest starą stolicą Polski.
– Ma bardzo bogatą historię i kulturę. Jako jedno z nielicznych miast w Polsce, posiada wiele legend.
Trzy najpopularniejsze to legenda o dzielnym szewczyku Skubie, który pokonał groźnego smoka, podsuwając mu pod jamę owcę wypchaną siarką. Następnie legenda o magicznym kamieniu, ukrytym na Wawelskim Wzgórzu, który jest źródłem niezwykłej energii oraz legenda o kopcu Wandy.
– Tylko na Starym Mieście, znajduje się około sześciu tysięcy zabytków.
– Ołtarz Bazyliki Mariackiej wykonany został przez Wita Stwosza. Zajęło mu to 12 lat.
– W Rynku, za Sukiennicami, znajduje się głowa Erosa Bendato, boga miłości.

Co warto zwiedzić będąc w Krakowie:

– Stare Miasto, jedna z dzielnic Krakowa, najchętniej odwiedzana przez turystów. Nie bez powodu. To właśnie w tej części miasta znajduje się Rynek liczący 200 m na 200 m. Podziwiać możemy również Wieżę Ratuszową o wysokości 70 m, z której idealnie widać zabytkowe uliczki Krakowa.
– Zamek Królewski na Wawelu. Dwupiętrowa budowla o charakterze renesansowym, barokowym oraz z elementami klasycyzmu. Wielokrotnie przebudowywany. Zbudowany w XIV w. przez Króla Władysława Łokietka. Na obecną chwilę, pełni rolę narodowej instytucji kultury.
– Sukiennic, hala targowa, w której znajduje się muzeum. Sukiennice podziwiać możemy w centralnej części Rynku Głównego w Krakowie.
– Muzeum Narodowe, które dzieli się na 11 oddziałów. Powstało w 1879 r. i z każdym rokiem, cieszy się coraz większą popularnością.
– Kopalnia Soli “Wieliczka”. W 1976 r. wpisana do krajowego rejestru zabytków. Najbardziej popularna kopalnia, w której wydobywana jest sól kamienna. W 1978 r. wpisana na listę UNESCO.
– Brama Floriańska to średniowieczna brama z basztą, będąca pozostałościami po dawnych murach miejskich. W Krakowie wybudowano łącznie osiem bram obronnych, kolejne siedem to Sławkowska, Grocka, Wiślana, Mikołajska, Szewska, Rzeźnicza i Poboczna.

Dania Regionalne:
– Obwarzanek, to jasnozłocisty, owalny wypiek z dziurką w środku, często obsypywany sezamem, makiem lub czarnuszką. Od 2006 r. jest, zarejestrowany jako produkt regionalny.
– Chleb prądnicki, to ciemny chleb wytwarzanym na zakwasie żytni.
– Bryndza podhalańska- ser podpuszczkowy z mleka owczego o charakterystycznym białym kolorze i słonym smaku.
– Dżem z płatków róż, żurek po krakowsku oraz kiszka z kapustą zasmażaną’

Kraków to miasto, które jest bardzo dobrze skomunikowane. Jeśli wybierasz się na wycieczkę do Krakowa, zastanów się, czy jako środek komunikacji wybierzesz właśnie auto, tramwaj, czy nie lepiej, skorzystać z transferu, jakim jest prywatny środek transportu.
Warto zaufać doświadczonym kierowcą, którzy znają topografię miasta i bezpiecznie przewiozą Cię w poszczególne punkty.
Pamiętaj również o hotelu. Warto wybrać ten, który znajduje się niedaleko atrakcji które chcesz zobaczyć, ale również taki, który pomoże w znalezieniu środka transportu czy służy pomocą przy odnalezieniu drogi do poszczególnych punktów miasta.
Na koniec zwróć uwagę, czy widziałeś już wszystkie ciekawe miejsca, jeśli nie, koniecznie zaplanuj ponowny przyjazd.

 

Dodaj komentarz